Türkiye Cumhuriyeti

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilciliği

Büyükelçinin Özgeçmişi

Büyükelçi Naci Koru, 3 Temmuz 1958 tarihinde İzmir’de doğmuştur.

1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuş, 1981 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlamıştır.

Dışişleri Bakanlığında, Orta Doğu Genel Müdürlüğünde Aday Meslek Memuru ve Üçüncü Katip, Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğünde Üçüncü Katip; Arşiv ve Haberleşme Dairesi Bilgi İşlem Merkezi’nde Başkatip; Uluslararası Sosyal Kuruluşlar Dairesinde Şube Müdürü; Enformasyon Dairesi Başkanlığı ve İnternet Merkezinde Şube Müdürü, Dışişleri Bakanlığı Bilgi Sistemleri ve İletişim Dairesinde Daire Başkanı görevlerini yürütmüştür.

Büyükelçi Koru yurtdışında, Cidde Büyükelçiliğinde Üçüncü ve İkinci Katip, Cidde Başkonsolosluğunda Muavin Konsolos; Bregenz Başkonsolosluğunda Konsolos; Bonn Büyükelçiliğinde Müsteşar; Roma Büyükelçiliği ve Türkiye’nin FAO nezdindeki Daimi Temsilciliğinde Müsteşar olarak görev yapmıştır.

Büyükelçi Koru, 1997-2000 yılları arasında Mainz Başkonsolosu; 2002-2007 yılları arasında Şikago Başkonsolosu; 2007-2009 yılları arasında Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi olarak görev almış; 2009 yılında ise Dışişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Müsteşar Yardımcısı olarak atanmıştır.

Büyükelçi Koru, 6 Mart 2012- 29 Haziran 2016 tarihleri arasında da Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Büyükelçi Koru 17 Kasım 2016 tarihinden bu yana Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi görevini sürdürmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.