Büyükelçinin Mesajı

Daimi Temsilciliğimizin internet sitesine hoşgeldiniz. Pek çok uluslararası kuruluşa evsahipliği yapmakta olan Cenevre, yaklaşık yüz yıldır çoktaraflı diplomasinin hayat bulduğu en önemli mecralardan biri. 176 devletin mukim daimi temsilcileriyle yerinde temsil edildiği Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi başta olmak üzere, İsviçre’de 35 uluslararası kuruluş faaliyet gösteriyor. Bu kuruluşların 30’unun yerleşik olduğu Cenevre’de, ayrıca 250’ye yakın sivil toplum kuruluşunun temsilciliği yer alıyor. Bu özellikleriyle Cenevre, güncel konularda kararların alındığı ve gelişmelerin nabzının tutulduğu etkili bir uluslararası merkez olma işlevini uzun yıllardır sürdürüyor.

Cenevre’de yerleşik Birleşmiş Milletler kuruluşları ve diğer uluslararası teşkilatlar, bugün hepimizin hayatının birer parçası haline gelmiş olan telekomünikasyondan meteorolojiye, her boyutuyla insan haklarından göç meselelerine, dünya barışı için vazgeçilmez bir unsur olan silahsızlanmadan en temel ihtiyacımız sağlığa ve insani yardımlara kadar son derece geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Haklarında ayrıntılı bilgiye sayfalarımızdan ulaşabileceğiniz bu kuruluşlarda devletler arasında yapılan görüşmeler, Birleşmiş Milletler sisteminin adeta mutfağını oluşturuyor. Cenevre’de gerçekleştirilen teknik seviyedeki hazırlık, değerlendirme ve müzakereler sonucunda ortaya çıkan karar ve belgeler, daha sonra Birleşmiş Milletler mekanizmasının Genel Kurul gibi ileri aşamalarına kadar ulaşabiliyor. Dolayısıyla, pek çok sahada, günlük yaşantımızı yakından ilgilendiren politikaların şekillendirilmesine Cenevre’de azami oranda katkı sağlanmış oluyor.

Uluslararası barış ve istikrarın yanısıra kalkınma ve refahın teminine yönelik küresel gayretlerin odak noktası konumundaki Birleşmiş Milletler, 70 yıllık geçmişinden aldığı güçle, bu doğrultudaki müşterek eylemlere meşruiyet zemini sağlayan emsalsiz bir platform olma niteliğini, uluslararası gelişmelerin dinamik yapısına paralel şekilde her geçen gün daha da pekiştiriyor.

Türkiye, kurucuları arasında yer aldığı Birleşmiş Milletler’in ve temsil ettiği müstesna değerlerin her zaman kuvvetli ve aktif bir destekçisi olmuş, teşkilatta ele alınan konulara ilişkin özgün katkılarını uluslararası camianın hizmetine sunmuştur. Bu çerçevede, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği olarak, Birleşmiş Milletler’i faaliyet gösterdiği tüm alanlarda kurulduğu günün heyecanıyla destekleme ilkesi doğrultusunda, Türk dış politikasının temel sütunlarından ilham almak suretiyle teşkilatın çalışmalarına somut katkılarda bulunmayı hedefliyoruz. Son yıllarda görünürlüğü daha da artan sorumlu bir uluslararası aktör olarak Türkiye, günümüzün siyasi, ekonomik ve kültürel dinamiklerini layıkıyla yansıtacak şekilde, Birleşmiş Milletler’e etkili bir gelecek vizyonu kazandıracak girişimlere elinden gelen desteği vermeye kararlıdır.

İnternet sitemizde yer verdiğimiz çeşitli bilgilerin, gerek Daimi Temsilciliğimizin faaliyetlerinin, gerek Türk dış politikasının genel çerçevesinin takibi açısından sizlere faydalı olacağını umuyorum. Düzenli olarak güncellenecek sitemize ilişkin her türlü görüş ve önerinizi “mission.turkey@itu.ties.int” e-posta adresine bildirmenizden memnuniyet duyacağız. Bizi @TurkeyUNGeneva isimli Twitter hesabımızdan da (https://twitter.com/turkeyungeneva)takip edebilirsiniz.

Teşekkürlerimle ve Saygılarımla.

Mehmet Ferden Çarıkçı

Büyükelçi, Daimi Temsilci


1.1.2018 1.1.2018 Yeni Yıl
30.3.2018 30.3.2018 Good Friday
2.4.2018 2.4.2018 Easter Monday
21.5.2018 21.5.2018 Whit Monday
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
1.8.2018 1.8.2018 İsviçre Milli Günü
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
6.9.2018 6.9.2018 Jeûne genevois
25.12.2018 25.12.2018 Noel