Türkiye Cumhuriyeti

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilciliği

Temsilcilik Duyurusu

26 Kasım 2014 Tarihinde Frankfurt Goethe Üniversitesi Internet Sitesinde Yayımlanan "unutulmuş Kurtarıcı-philipp Schwartz" Konulu Haberin Özet Çevirisi Ve Internet Linki , 02.12.2014

Philipp Schwartz- unutulmuş kurtarıcı

Uzun bir süre unutuldu: Nasyonalsosyalizm döneminde işten çıkarılan sayısız bilim adamının kurtarıcısı. Philipp Schwartz'ı anmak için Frankfurt Üniversitesi'nde yapılan törene Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Josef Pfeilschifter, Goethe Universitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Manfred Schubert-Zsilavecz, Senckenberg Patoloji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Martin-Leo Hansmann, Ludwig Edinger Vakfı'ndan Dr. Gerald Kreft ve döneme tanıklık eden Alfred Heilbronn'un oğlu Kurt Heilbronn ile Prof. Dr. Philipp Schwartz'ın Zürih'te yaşayan kızı Susan Frenz-Schwartz katıldılar.

Susan Frenz-Schwartz yaptığı konuşmada, babasının neredeyse üç nesil sonra Frankfurt Üniversitesi'nde ve Üniversitenin tarihinde yer almasından dolayı çok duygulandığını belirtti.

Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici'nin konuşmasında belirttiği üzere, Türkiye'nin 1933-1945 yılları arasında işten çıkarılmış 300 bilim adamı, sanatçı, mimar ve siyasetçiyi ülkeye kabul ederek onlara iş imkanı sağlamış olması pek fazla bilinmiyor. Başkonsolos bu şahsiyetlere modern Türkiye'nin gelişimine sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür etti. Schwartz, 1933 yılında Türkiye'ye giderek yeni şekillendirilen İstanbul Üniversitesi'nde 30 profesöre istihdam sağlanmasını başardı.

Törende Goethe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Schubert-Zsilavecz, Nasyonalsosyalizm döneminde ve sonrasında Prof. Dr. Schwartz'ın Frankfurt Üniversitesi tarafından gördüğü muamele için özür diledi ve 'Philipp Schwartz'ın kaderi ve hikayesi bizi totaliter eğilimlere karşı duyarlı olmamızı hatırlatıyor ve sergilediği davranışını takdir etmemizi sağlıyor.

http://www.muk.uni-frankfurt.de/53067139/344?